Ferforje Çit ve Kapıların Artıları ve Eksileri

Ferforje Çit ve Kapıların Artıları ve Eksileri Nelerdir?

Günümüzde internet mağazaları ya da normal mağazalar aracılığı ile çok fazla sayıda seçeneğe sahip olduğumuzu biliyoruz. Fazlaca seçeneğe sahip olmak güzel olsa da doğru çit seçimini yapmak kafa karıştırıcı olabilir.

Kişisel tercihler, proje bütçesi ve imkanlar gibi faktörler seçim yaparken dikkate almanız gereken faktörlerdir. Bu yazımızda ferforje çitlerin artılarını ve eksilerini sizin için bir araya getirdik.

Artıları

Dayanıklılık ve Sağlamlık

Söz konusu dayanıklı ve sağlam bir çit olduğu zaman ferforje alanının en iyisidir. Boyası, kaplaması düzgün yapılmış bir ferforje çok uzun süreler sağlam kalacaktır. Diğer çitler daha ucuz olsa da 5 – 10 yılda bir değiştirmek zorunda kalırsınız. Fakat kaliteli bir demir çit onlarca yıl dayanabilir.

Her Zaman Güzel Görünmesi

Birçok farklı tarzda çitin zamanla modası geçebilir. Ferforje çit ve kapılar bu noktada 200 yılı aşkın süredir var olmuş ve hiçbir zaman tarz dışına çıkmamıştır. En modern evler bile uygun bir ferforje ile güzelliğine güzellik katabilir. Eski ve tarihi evler ferforje ile harika bir uyum içerisindedir. Ferforjeler çevresinde kullanılabileceği yerler ve farklı stillerde evlerle uyumu anlamında çok yönlüdür.

Güvenlik

Dayanıklılığı ve gücü sayesinde yıkılması ve zarar verilmesinin zorluğu bir yana, dik yapıdaki çit kazıkları tırmanmayı oldukça zor kılar. Ayrıca demir çitlerin açık ve şeffaf yapısı daha iyi bir görünüm sağlarken, aynı zamanda içeri izinsiz giren birinin dışarıdan rahatlıkla görünmesini sağlar.

ferforje kapı

Eksileri

Maliyet

Ferforje çitlerin diğer çitlere (ahşap, alüminyum, tel örgü...) göre kullanılan malzeme ve işçilik sebebiyle daha pahalıdır. Uzun vadede sağladığı avantajları düşündüğümüzde aradaki farkı zamanla kapatacağınızı görebilirsiniz. Doğru karar, bütçenize ve beklentilerinize göre değişiklik gösterebilir.

Eğimli Araziler

Demir çitin kaynaklı yapısı dayanıklılık ve sağlamlık konusunda harikalar yaratabilirken eğimli arazilerde kullanımı sınırlayabilir. Bazı şirketler eğimi takip edebilmesi için özel çelik paneller üretmektedir fakat bu yöntemler sağlamlıktan ödün verir. Engebeli bir araziye sahip olmanız demir çit yaptıramazsınız demek değildir fakat bazı ekstra hususları düşünmeniz gerekecektir.

Ulaşılabilirlik

Bizim gibi kaliteli ferforje üreten şirketler bulmak yıllar geçtikçe zorlaşıyor. Bunun sebebi ferforjeyi kaliteli kılan unsurların aynı zamanda onu daha masraflı ve işçilik yönünden zahmetli hale getirmesidir. Zanaat dediğimiz de bu değil midir? Artık çoğu şirket daha ucuz ve satması daha kolay olduğu için alüminyum kullanmaktadır.