Ferforje Yaptırırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Ferforje Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dövülmüş demir anlamına gelen ferforje, günümüzde farklı birçok alanda kullanılmaktadır. Bunun temel nedeni ise insanların yaşadığı her alan ayrıca demirin de kullanım alanları arasında sayılmaktadır.

Yani demirin kullanıldığı her yerde ferforje ürünler de kullanılmaktadır. Ancak ferforje dış mekânlarda genel olarak pencere, balkon ve pencere korkulukları, bahçe ve bina giriş kapıları, güneş ve yağıştan koruyan sundurma bölümler, bahçe aydınlatmaları, açık hava oturma grupları, banklar, masalar ve sandalyeler gibi alanlarda kullanılmaktadır. Ferforje yaptırmak önemlidir ve titiz bir çalışma gerektirir. Bir yerde çok şık durabilen bir ferforje ürün, diğer yerde aynı şıklığı yansıtmayabilir. Bu nedenle ferforje seçiminde çok dikkat edilmelidir. Tasarıma uygun malzemelerden üretilen ferforje ürünler yaptırılırken nelere dikkat edilmesi gerektiği aşağıda anlatılmıştır.

Ferforje Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzdeki ferforje sektörü, hazır motifler ile nitelikli işçiliklerin bir araya getirilmesine dayalıdır. Eskiye göre daha modern hale gelse de, ferforje ürünlerde Osmanlı ile Selçuklu dönemi izlerini görmek mümkündür. Ferforje seçiminde müşterilerin taleplerine de dikkat edilmektedir. Evlerde ya da binalarda ferforje yaptırırken şu hususların önemsenmesi gerekmektedir:

ferforje

1) İlk olarak ferforjenin nereye yapılacağına karar verilmelidir. Bununla beraber ferforje ürünlerin nasıl yapılacağı da belirlenmelidir. Başka bir yerde göze çok hoş gelen ferforje ürünler, kişinin kendi mekânında hoş durmayabilir. Mekânların almış olduğu ışık ve ortamın dekoratif stili, ferforje ürünlerin görünümünü etkilemektedir. Bu nedenle her ferforje yapımında yeni bir iş ortaya koyularak sıfırdan projeler üretilmelidir.

2) Ferforje tasarımında en uygun malzeme seçilmelidir. İçinize sinecek olan bir ferforje tasarımı seçilirken, kullanılacak olan mekânın genel atmosferi de göz önüne alınmalıdır. Uygun olması nedeni ile kalitesiz malzemelerden oluşturulan ferforje tasarımları hem hoş durmaz hem de kısa zaman içerisinde kullanılamayacak hale gelir. Bu nedenle ortama en uygun tasarımın en kaliteli malzemelerden yapıldığı ferforjeler içerisinden seçim yapılmalıdır.

ferforje tasarım

3) Tasarım aşaması ile malzeme seçimi yapıldıktan sonra, imalat aşamasında hem maliyet analizi hem de işin ölçeği büyük önem taşır. Ferforje tasarımlarında değişiklik yapmak zor olacağı için ölçüm işlemlerinin çok iyi yapıldığı tasarımların seçilmesine dikkat edilmelidir.